WARSZAWSKI PORTAL ROZWODOWY

phone   T. 22 403 77 03 
phone   T. 693 445 280 
ZAMÓW POZEW ON-LINE
on-line
NEWESLETTER
Email

Przed rozwodemWarning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /home/mrincognito/ftp/wp-content/plugins/facebook-button-plugin/facebook-button-plugin.php on line 244

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /home/mrincognito/ftp/wp-content/plugins/facebook-button-plugin/facebook-button-plugin.php on line 246

Rozwód w rozumieniu powszechnym to proces sądowy, który ma doprowadzić do prawnego rozwiązania małżeństwa.

Zanim zainicjujemy proces rozwodowy powinniśmy wiedzieć co będzie rozpoznawane lub co może być rozpoznawane przez sąd rozwodowy. W procesie są rozstrzygane lub brane pod uwagę takie kwestie jak:

 1. rozkład pożycia

 2. wina w rozkładzie pożycia

 3. dobro wspólnych małoletnich dzieci na wypadek orzeczenia rozwodu

 4. władza rodzicielska nad wspólnymi małoletnimi dziećmi

 5. kontakty rodziców z dzieckiem

 6. alimenty na dzieci

 7. sposób korzystania z zajmowanego wspólnie mieszkania

 8. podział wspólnego mieszkania albo przyznanie mieszkania jednemu z małżonków

 9. podział majątku wspólnego

 10. alimenty na wobec współmałżonka

 11. zasady współżycia społecznego

Niektóre z powyższych kwestii są obligatoryjnie rozstrzygane (sąd musi przesądzić dane zagadnienie), inne mają charakter fakultatywny w zależności od zachowania stron lub sytuacji.

Bardzo ważnym jest przygotowanie się do tego aby każda z powyższych kwestii – jeśli będzie rozpoznawana – została należycie przedstawiona i wykazana (udowodniona) przed sądem.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy aby do czasu rozpoczęcia procesu nie popełnić żadnego błędu dającego argumenty współmałżonkowi. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia ze swoim małżonkiem w jakiejkolwiek z powyższych kwestii to zbierajmy wszelkie dowody na daną okoliczność (dowody rozkładu pożycia, dowody winy w rozkładzie pożycia, dowody na to, iż dobro wspólnych małoletnich dzieci nie ucierpi wskutek orzeczenia rozwodu, dowody przemawiające za powierzeniem wykonywania władzy rodzicielskiej, właściwe umotywowanie żądanego sposobu ukształtowania kontaktów z dziećmi oraz dowody na tą okoliczność, dowody uzasadniające zasądzenie alimentów w żądanej wysokości, właściwe uzasadnienie żądania dotyczącego ukształtowania sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania). Sposobem na brak jakichkolwiek dowodów na daną okoliczność jest podważanie dowodów przedstawionych przez współmałżonka oraz właściwie przeprowadzony dowód z przesłuchania stron.

Jak widać w procesie rozwodowym do przygotowania może być wiele trudnych zagadnień. Działajmy zatem, na ile to możliwe metodycznie i bez emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Wróć do góry